Udržateľná móda

Udržateľná móda

Minule sme si popísali rozdiel medzi slow fashion a fast fashion. Dnes si priblížime viac fenomén budúcnosti a povieme si tipy, ako efektívne nakupovať, aj s ohľadom na životné prostredie.

Masová produkcia spôsobuje nemalé ohrozenie prírody, zároveň však aj ľudí, ktorí pracujú v továrňach. Rozruch spôsobilo zrútenie továrne v Bangladési, kde zahynulo viac než 1000 ľudí a niekoľko tisíc sa ich zranilo. Rozpútalo to celosvetové zamyslenie o tom, či takáto masová produkcia je nutná. Zamestnanci týchto továrni vykonávajú svoju prácu často v neľudských podmienkach, za prítomnosti rôznych chemikálií a iných toxických látok. Tie zároveň spôsobujú znečistenie okolia tovární, čím aj znižujú kvalitu života v týchto oblastiach.

Podstatou udržateľnej módy je podporiť lokálnu výrobu a pozdvihnúť kvalitu nad kvantitou. Myšlienkou je učiť spoločnosť zodpovednému nakupovaniu, premýšľaniu pri nakupovaní, rozpoznaniu kvalitných materiálov, záujmu o to, kto ten môj kúsok oblečenia vyrobil. Taktiež je dôležité rozmýšľať nad tým, čo bude s oblečením po tom, keď ho už nebudeme chcieť a zamyslieť sa, ako dlho bude trvať, kým sa rozloží na skládke, či sú vlákna recyklovateľné a ako sa ho najšetrnejšie zbaviť.A prečo sú teda produkty udržateľnej módy drahšie? Na výrobu svojich produktov totiž výrobcovia používajú ekologické tkaniny, kvalitné materiály, produkty sú ručne a lokálne vyrábané a svojim zamestnanom platia zaslúženú odmenu. Preto sú vyššie ich náklady, čo sa odráža aj na cenách finálneho produkty.

Ako teda na ekologickú, udržateľnú módu? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, či si danú vec potrebujeme kúpiť, alebo je to len dôsledok veľkých sezónnych výpredajov, nízkych cien a koniec koncov kúpený produkt ani nemáme doma kam uložiť a oblečieme si ho pár krát. Na druhej strane by sme mali zamerať na nadčasové vzory, strihy a predovšetkým kvalitné tkaniny, ktoré po roku nie sú hodné vyhodenia.

Ďalšou zásadou udržateľnej módy je potreba pretriediť si šatník. Určite sa vám tam nájdu kúsky, ktoré ste na sebe nemali snáď už rok, možno aj viac, len je vám to ľúto len tak vyhodiť, a preto to ďalej a ďalej skladujete s myšlienkou, že si to snáď nasledujúci rok oblečiete. Omyl. Ak ste to obchádzali doteraz, tak to spravíte aj nabudúce. Preto je vhodné takého oblečenie darovať, vymeniť si na bazári s inými, prípadne dať mu nový dych upcykláciou.

Pri nákupe uprednostnite lokálneho výrobcu, čím sa rovnako znížia emisie a náklady pri preprave tovaru z ďalekej cudziny. Zároveň podporu získa naša ekonomika a s lokálnym výrobcom sa viete lepšie dohodnúť, ak by vám na oblečení niečo nesedelo, prípadne si objednať oblečenie presne vašich mier.

V súčasnosti existuje aj možnosť požičať či prenajať si oblečenie. Pre tých, ktorí nechcú investovať do oblečenia, prípadne vedia, že oblečenie využijú skutočne len raz, dva krát, je táto možnosť skvelou alternatívou. Na Slovensku existuje projekt Šumné.sk, kde is môžete požičať oblečenie na bežné nosenie ale aj na spoločenské udalosti. Pozrite sa na ich web www.sumne.sk 

Nezabúdajte však nakupovať uvedomelo. Premyslite si, či danú vec skutočne potrebujete, či také niečo nemáte už doma, rovnako, či sa vám to vôbec oplatí z hľadiska ceny a kvality a zamyslite sa aj nad tým, koľko krát si to na seba dáte. A takým dobrým tipom na záver je zrušiť odber noviniek z fastfashion reťazcov, aby sme tomuto lákadlu nepodľahli a skôr sa inšpirovať ľuďmi a firmami, ktoré robia veci inak.


Autorka: Veronika Vonyiková


Zdroje:

https://www.lull.sk/blog/ako-sa-spravat-ekologicky-v-mode/

https://www.moneycrashers.com/buy-ethical-clothing-fashion-budget/

https://kombo.sk/udrzatelna-moda/

https://www.rte.ie/brainstorm/2020/1214/1184346-10-ways-sustainable-fashion/

Späť na blog