saty pre druzicky na svadbu

Ľanové šaty na mieru pre malé aj veľké družičky

Tento rok som započala svadobnú sezónu výnimočne svadbou na ďalekom Mauríciu. Bola to svadba v úzkom kruhu na krásnej pláži pri západe slnka.  

Mala som česť sa nielen zúčastniť, ale aj ušiť šaty pre družičky. Rozhodovanie bolo jednoduché, nevesta si želala pastelové farby. Ja som zvolila strih, ktorý viem, že je univerzálny a vhodný pre všetky postavy. V posledných mesiacoch som si zamilovala ľan a na svadbu na pláži to bol podľa mňa veľmi vhodný materiál.

 

Ako inak som sa šitiu venovala posledné dni pred odchodom. Práca pod časovým tlakom je predsa najsilnejšia motivácia! :) 

K týmto šatám mi postačovalo len pár mier. Pre dámy, ktoré majú strach z merania sa doma, sú tieto šaty dobrým štartom. 

Postačuje mi obvod pŕs, pása, bokov. Celková dĺžka šiat, ktorá sa skladá z dĺžky topu a sukne a vzdialenosť ramienok podprsenky, aby som vedela kam umiestniť ramienka na zaväzovanie, ktoré pekne zakryjú podprsenku.

Technika žabičkovania je v poslednej dobe mojou obľúbenou technikou šitia. Ak máte časté kolísanie váhy, táto úprava textilu vie korigovať prípadné úbytky či priberanie a investícia do oblečenia na mieru tak nemusí byť strašiakom.

Tento strih je vhodný aj pre ženy počas tehotenstva a po keďže sa vie veľmi pekne prispôsobiť postave. 

Šitie začínam tým, že si látku vyperiem, nechám ju vysušiť a vyžehlím. Pranie látok má pre mňa zmysel v tom, že sa vyhnem prípadnému zrazeniu hotového kúsku, ale mám aj lepší pocit, že je látka čistá a po dodaní hotového kúsku rovno pripravená na nosenie.

 

 

Kto ma pozná vie, že žehlenie oblečenia nepatrí medzi moje obľúbené aktivity. No keď šijem, musím žehliť takmer nonstop. V prvom kroku som si zažehlila a zašila lem na šatách v časti, kde bude gumička. Z praktického dôvodu by sa to robilo ťažko, keď už je aplikovaná gumička a celý top je posťahovaný.

Žabičkovanie sa robí tak, že namiesto spodnej nite naviniete tenkú elastickú gumičku, ktorá sa pri šití našponuje a vo výsledku stiahne, čím dodá neelastickým látkam potrebnú pružnosť.

Ja osobne som si nepredkresľovala čiary na látku. Jednotlivé riadky boli od seba vzdialené na šírku pätky šijacieho stroja. Tohto som sa držala riadok po riadku. Jeden top obsahoval od 20 do 27 riadkov, podľa toho, ktorá družička sa ako odmerala. Kto má väčšie poprsie potrebuje viac riadkov, dámy s menším obvodom potrebujú menej.

Po dokončení jednotlivých riadkov nasledovalo zošitie koncov pomocou francúzskeho švu a zahnutie spodného lemu.

 

 

Posledným krokom bolo vyhotovenie 4 kusov ramienok, ktoré som zvolila v dĺžke cca 60 cm a v hrúbke cca 3 cm.

Prišitie ramienok do požadovanej vzdialenosti vie potrápiť, preto odporúčam označiť si ako ďaleko majú byť od seba ešte pred začatím šitia s gumičkou. 

 

 

Okrem 4 dospeláckych som šila aj šatôčky pre našu najrozkošnejšiu 1,5 ročnú družičku.

Pozrite sa, ako sa mi to nakoniec podarilo. :)

 

 

Späť na blog