Prejsť na obsah

Vitajte v online obchode HerSize. Ďakujeme, že podporujete slovenskú značku. ♥

Košík
Krátka história košeľových šiat

Krátka história košeľových šiat

Šaty. Spoločenské. Večerné. Letné. Ležérne. Košeľové. My ženy ich máme veľa. Ale tie, ktoré sú hodné šatníka každej z nás, sú košeľové. Svojou unikátnosťou a sviežou modernosťou majú skutočne všestranné využitie.

História ich vzniku siaha až do 90tych rokov 19.storočia, kedy sa zrodila tzv. „nová žena“. Táto žena dala prednosť praktickejšiemu odevu pred úzkymi šatami a zároveň požadovala rovnosť príležitostí pre mužov i ženy. Košeľové šaty boli inšpirované pánskymi košeľami a vznikli spojením topu, ktorý dnes poznáme ako blúzky a sukne. Hoci by sme si mohli myslieť, že ich pôvod hľadať v Európe, pochádzajú z Ameriky.

Kedysi sa dámske šaty i blúzky zapínali zozadu, čo predstavovalo nepraktickosť pri obliekaní žien. Pri každom raze totiž potrebovali pomoc muža či sluhu a boli viac menej nesamostatné. Viete si to dnes predstaviť? Neustále potrebovať pomoc pri obliekaní? Samozrejme, isto máme doma šaty, ktoré majú vzadu zips, ale pravdepodobne ich nosíme len príležitostne. Ony túto pomoc potrebovali takmer vždy.

Košeľové šaty alebo ako boli známe shirtdress či shirtwaist preukázali veľkú funkčnosť, s ktorou sa zrodila myšlienka uniformy. Nosili ich čašníčky, opatrovateľky i zdravotné sestry, pričom si ladným spôsobom zachovali ženskú eleganciu.

f7a9cb1efc32925051bbd2229b0fa750jpg

30te roky 20.storočia predstavovali zaradenie košeľových šiat medzi ležérnejšie kúsky denného oblečenia. Na začiatku tohto obdobie sa zapínali len po pás, do konca tohto obdobia predĺžili gombíky až po koniec sukne.

V období 40tych rokov dosiahli vrchol ako ikonické domáce šaty. Hodili sa ako na doma, tak aj na vychádzky či dokonca ako večerné šaty.

1jpg

Ďalšie obdobie prinieslo hravosť, pestrosť, farby a nové vzory. Móda sa rozvíjala a objavovať sa začali elegantnejšie, dokonca večerné šaty s goliermi i vyrobené z ležérnejších látok ako denim či mäkšia bavlna. Oproti pánskym košeliam boli rukávy pevnejšie a rovnako sa zmenilo i umiestnenie gombíkov, ktoré začínali od hrudnej kosti a nie od dekoltu.

80te roky priniesli plnšie rukávy i polstrované ramená.

V súčasnosti sa košeľové šaty tešia veľkej obľube a vyznačujú sa svojou nadčasovosťou. Môžete si odopnúť vrchné gombíky, pretože nie je potrebné ich mať zapnuté až po krk, či spodné, aby bolo viac vidieť nohy, alebo si vyhrnúť rukávy. Predstavujú symbol sebavedomej ženy, ktorá kráča vpred. Nemali by chýbať v žiadnom ženskom šatníku, pretože ich skutočne využijete. Či to bude na letné večery pri drinku na terase, oslavy, pohovor alebo sa stanú vašim dresscodom v pracovnom prostredí. Jednoducho, pristanú vám vždy. S obuvou si lámať hlavu nemusíte. Zapasujú k nim sandále, lodičky i tenisky.

Autorka: Veronika Vonyiková


Zdroje:

https://www.hael.com.au/blogs/news/history-of-the-iconic-shirt-dress 

https://vintagedancer.com/1940s/the-shirtwaist-dress-the-ultimate-1940s-day-dress/


 

Späť na blog